Дали компирот е поздрав од бананата?!

Компирот содржи железо кое организмот го апсорбира во многу поголема количина од железото кое се состои во било кој друг зеленчук. Содржи повеќе калиум од бананата.

Има многу помалку калории од лебот, оризот и тестенините.Компирот содржи голема количина на растителни влакна и здрави јагленохидрати. Содржи витамин Б, фосфор и магнезиум. Неколку компири дневно на организмот му ја даваат потребната дневна доза од витамин Ц. Содржи флавоноиди кои штитат од болести на дишните патишта, болести на срцето и крвните садови и рак.

Може да се користи и како облога за главоболка и висока температура (се ставаат кругови од сиров компир на челото) и болки од реума (се ставаат кругови од варен компир на болното место).

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.