Дали е паметно да пиеме кафе кога сме болни?

Внимавајте кога консумирате кофеин бидејќи освен што дехидрира, има и благо диуретично дејство, па затоа во никој случај не се препорачува за болести со повраќање и дијареа.

Топлиот пијалок често се смета за лек за разни респираторни заболувања, како настинка или грип, а студиите покажуваат дека тие можат да помогнат во ублажување на симптомите како течење на носот и болки во грлото. Меѓутоа, кога станува збор за кафето, работите не се толку едноставни, а една од најважните причини е тоа што не држи будни, а кога сме болни, на телото му треба одмор.

„Кофеинот е стимуланс, и иако веројатно нема да има големо влијание врз тоа што би можеле да го пиете, неговата стимулативна природа може да биде контрапродуктивна“, вели Суан Хасиг, професор по епидемиологија на Факултетот за јавно здравје на Универзитетот Тулан во Њу Орлеанс.

„И кога се соочувате со вирусна инфекција, навистина треба добро да се одморите“.

Имено, сонот му помага на телото да се бори и да се опорави од вирусите, а бидејќи целта на кафето е да не држи будни, може да ни го отежни сонот што ни е потребен во тој момент. Истото важи и за енергетските пијалоци, кои често содржат повеќе кофеин од шолја кафе, вели Хасиг.

„Премногу кофеин може да биде лошо за вас дури и кога сте најздрави“, вели Хасиг, а кога се консумира во големи количини, кафето може да не дехидрира.

„Исто така, бидете внимателни кога консумирате кофеин бидејќи, освен што дехидрира, има и благо диуретично дејство“, изјави за „Хафингтон пост“ д-р Даниел Монти, претседател на Одделот за интегративна медицина и нутриционистички науки во Филаделфија.

Имајте предвид дека ова не е точно за секого: неодамнешното истражување покажува дека луѓето кои редовно пијат умерени количини кафе не се дехидрираат како резултат на тоа, но блага дехидрација се јавува кај оние кои не се навикнати на кофеин и пијат многу наеднаш. Значи, ако вообичаено не пиете кафе, не е добра идеја одеднаш да сварите тенџере полно со кафе кога сте настинати или имате грип. Наместо тоа, важно е да се хидрирате со вода, рече Монти.

„А ако повраќате или имате дијареа поради болест, особено е важно да внимавате на хидратацијата (вода, а не кафе)“, додава тој.

Хидратацијата може да биде загрижувачки фактор доколку болеста е сериозна, а тоа е, на пример, тежок грип“, рекол докторот и додал дека тогаш кафето не е добро бидејќи може да го наруши и желудникот.

„Некои инфекции како грипот, исто така, можат да предизвикаат гастроинтестинални симптоми, а влошувањето на целиот систем од желудникот до цревата едноставно не е добра идеја“, вели Хасиг.

Во тој случај ве советува да го прескокнете утринското кафе. Инаку, нема ништо лошо во една шолја кафе, особено во првата половина од денот бидејќи може да спречи главоболки и да ни помогне да се движиме, рече Хасиг, но треба да бидете умерени и да се одморите доволно.

„Многу е важно да се одржува добро ниво на хидратација во секое време, особено за време на болест, а обичната вода и природните сокови се најпогодни“, вели Хасиг, додавајќи дека топлите билни чаеви и топлата супа се исто така добри.

Коментари

коментари

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.