Д-р Караџовски: Ситуацијата е неизвесна со тенденција да се влошува – многу рано кај нас дојде нов бран од типот на делта вирус

155

Претседателот на Комисијата за заразни болести вели дека треба да се вакцинираат што поголем број на луѓе за да се избегне повторно воведување на карантин и полициски час.

Д-р Жарко Караџовски за „Алсат“ говореше за епидемиолошката состојба во Македонија, додавајќи дека пациент со делта сој може да зарази седум други лица, а воедно ја критикуваше и власта дека не ги послушале нивните препораки да не се дозволат свадби во затворен простор во текот на летото.

„Ако тогаш имавме десетици случаи, денес имаме околу 1.200 случаи, така што ситуацијата е неизвесна со тенденција да се влошува. Зошто ни се случува ова? Целосното непочитување на мерките во некои делови на земјата, големата организација на свадби и други забави каде што не се носеа маски, немаше дистанца ниту средства за дезинфекција и најлошото од сето – масовно групирање луѓе на мал простор. Ако ми кажете стотици, би рекол дека имаше илјадници венчавки, на кои некои заборавија дека болеста постои“, изјави Караџовски.

Караџовски исто така апелира граѓаните масовно да се вакцинираат:

„Мерките што ги презедовме се насочени кон мотивирање на граѓаните да се вакцинираат што е можно повеќе луѓе за да се намали можноста за ширење на вирусот. Да се ​​вакцинираат, да не одат во болница бидејќи капацитетите на нашите болници не се неограничени. Хоспитализиравме 550 пациенти низ целата земја, но во центрите за ковид имаме голем број луѓе на кои им е потребен болнички третман, имаме резервни болнички кревети. Меѓутоа, многу рано, кај нас дојде нов бран, или како што го нарекуваме, од типот на делта вирус“, изјави Караџовски.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.