Чувајте го ова во домот и нема да имате проблем со инсектите!

Никому не му е пријатно кога во неговиот домот по ѕидовите и подот има разновидни инсекти, уште помалку кога уживањето во пријатните летни вечери го уништуваат комарците.

Пајаците и другите ситни инсекти воопшто не го поднесуваат мирисот на нане, затоа е одлична идеја во домот да ја засадите оваа билка и така да се ослободите од инсектите.

Исто така можете да измешате мало количество на етерично масло од нане со вода (10 капки на половина литар вода) и да ја ставите смесата во распрскувач.

Оваа мешавина можете да ја нанесете на сите површини каде има инсекти, па освен што ќе ве ослободи од инсектите ќе ви послужи и како убав освежувач за просторијата.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.