ЧУДО: Што се лечи „црно семе“

„ЛЕК ЗА СЕ, ОСВЕН ЗА СМРТТА“

Ова скромно, моќно семе, ја уб ива „MRSA“, го исцелува заpуеното тело од разни хемикалии, ја потикнуваат регенерацијата на бета клетките кои умиpаат, а малкумина знаат дека постои.

Семето на цветното растение, познато по нивното лековито својство од памтивек, најмногу е распострането во Англија, познат и како римски коријандерм црн сусам, црна ким и кромид и семе, што е познато и како црно семе кое во најмала рака има опис на нејзиниот физички изглед.
Најраниот запис на одгледување и употреба доаѓаат од антички Египет.

Црното семе било пронајдено во египетска гpобница, пред околу 3300 години. Исто така се верува дека Исламскиот пророк Мохамед, изјавил дека тоа е лек за сите болести освен за смpтта.

Голем дел од здраствените придобивки денеска му се припишуваат на црното семе, вклучувајќи и над 20 различни фармаколошки дејства како што се:

Аналгетик ( за убивање болка)

Анти-бактериски

Анти-инфламаторни

Анти-Чир

Анти-Холинергични

Анти-габични

Антиоксиданс

Antispasmodic

Антивирусни

Бронходилататор

Глуконеогенеза инхибитор (Анти-Дијабетична)

Hepatoprotective (заштита на џигер)

Хипотензивните

Инсулин сензибилизирачки

Интерферон индуктор

Леукотриен Антагонис

Renoproective (Бубрег заштита)

Тумор неркоза фактор Алфа инхибитор

Овие фармаколошките дејства се само подмножества на поширок број на корисни својства вродени од црното семе. Иако е извонредно тоа што ова семе има способност позитивно да ги моделира голем број на различни биолошки патишта, ова всушност е доста честа појава меѓу традиционалните лекови.

Црното семе е истражувано за многу специфични и здраствени услови.
Тип 2 дијабетис – Два грама од црното семе резултира со намалување на гликозата, намалена инсулинска резистенција, зголемена бета-клеточна функција и намалена гликозилиран хемоглобин во човечкиот субјект.

Епилепсија: црните семиња имаат „anticonvulsive“ својства.

Висок крвен притисок: Секојдневна употреба на 100 и 200 mg на црното семе, двапати дневно, за 2 месеци, било откриено дека имаат намалување на крвен притисок и ефект кај пациентите со лесна хипертензија.

Астма: Направена студија покажала дека зовриена вода со екстракти на црно семе има релативно моќен antiasthmatic ефект врз дишните патишта.

Масло од црно семе

Со помош на маслото од црно семе, на природен начин може да се помогне лекувањето од апатија, Алцхајмерова болест, аутизам, глауком, деменција, мијастенија гравис, епилепсија, шизофренија, Паркинсова болест итн. Исто така, маслото од црно семе спречува рак, тумор, дијабетес (тип 1 и 2), прекумерна телесна тежина, губење на косата, кожни заболувања, инфекции, проблеми со црниот дроб и панкреасот, надуеност, дијареа, го подобрува варењето, спречува главоболка, проблеми со ноктите, метален вкус во устата, хеликобактери пилорис, триглицериди, холестерол, болка во мускулите, болки во стомакот итн.

Секој во својот дом треба да има масло од црно семе, бидејќи е неверојатен во борбата за подобро здравје. Заборавете ги антибиотиците, маслото од црно семе прави чуда. Пред да започнете да го употребувате маслото од црно семе разговарајте за својата здравствена состојба со стучно лице.

Чување
Маслото од црно семе се чува во стаклени шишиња на темно и суво место. Маслото ако е добро направено, соодветно спакувано, ако не содржи хемикалии, адитиви и ако не е разредено, тогаш нема да се расипе.
Употреба

Ако сакате здрава и јака коса, тогаш додадете неколку лажици од маслото во шампонот, ако сакате да имате здрава кожа, тогаш додадете неколку лажици од маслото во омилената купка или крема за тело. Кога станува збор за употреба на ова масло во храна, тогаш треба да знаете дека 2 до 3 лажици на ден е доволно.

Можете да го додадете во салати, колачи, печива (можете семето да го наросите одозгора, а со маслото да го замесите тестото), можете да го искомбинирате со сирење, лимон или лук, можете да направите чај (од семето), можете да го измешате со мед или јаболков оцет. Но, кога станува збор за убавина, нега на кожа и коса, тогаш можете да го нанесете маслото од црно семе дирекно. Сė што е во умерени количини е здраво, подобрето го имунитетот и заборавете на болестите.

Маслото од црно семе се користи со векови, интересни се фактите дека Клеопатра, маслото од црно семе го употребувала за нега на кожа и коса, а Хипократ го употребувал ова масло за проблеми со дигестивниот систем. Маслото од црно семе прави чуда!

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.