Чај од суви смокви и кажете збогум на кашлицата!

Сувите смокви се богати со железо, калиум, калциум, фосфор и со антибиотска брашнеста материја што се создава при сушењето, а се ослободува при варењето на смоквите. Пет смокви варете 4 минути во литар вода. Кога ќе се излади, пијте го чајот со мали голтки, бидејќи ја смирува кашлицата.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.