од категоријата

Свет

Во Истанбул починаа најмалку 22 лица од труење со фалсификуван алкохол

Најмалку 22 луѓе починаа во Истанбул, а 16 се хоспитализирани и се во тешка здравствена состојба откако пиеле илегален алкохол, соопшти денеска Канцеларијата на локалниот гувернер. Турските власти ги интензивираат мерките против…

Грчката Влада им нареди на приватните лекари да помогнат во јавното здравство

Грчката Влада денеска им нареди на лекарите од приватниот сектор во пет региони во северниот дел на земјата да помогнат на здравствениот сектор кој се бори со зголемен број на инфицирани лица со Ковид-19. Грчката Влада претходно ги…

Во Индија најмалку 89 луѓе, од кои 17 деца, позитивни на вирусот Зика

Најмалку 89 лица, меѓу кои 17 деца, се позитивни на вирусот Зика во индискиот град Канпур, соопшти денеска здравствениот оддел на тој град. За прв пат откриен во 1947 година, вирусот Зика кој го пренесуваат комарците, достигна епидемиски…

СЗО: Европа е единствениот регион во светот каде расте бројот на заразени од коронавирус

Во неделниот извештај за пандемијата, здравствената агенција на Обединетите нации наведува дека бројот на нови случаи се зголемил за шест проценти во Европа, во споредба со „скокот“ од 18 проценти регистриран минатата недела, додека…

(Видео) Бебе проодува неколку минути после пораѓајот

Не е вообичаен пример кога бебе или новороденче може да се види како ги прави првите чекори неколку минути по раѓањето. Затоа ова видео е многу необично. Видеото го снимила бабица и го погледнале над 80 милиони луѓе. Овие акушерки биле…

Патник заразен со Ковид-19 починал во авион, сите мислеле дека спие

Екипажот на патнички авион, кој летал од Истанбул за Хамбург, при слетувањето открил дека еден од патниците починал, за кој подоцна се покажало дека е заразен со коронавирус. Откако сите патници го напуштиле авионот по слетувањето на…

Москва делумно затворена поради Ковид-19

Главниот град на Русија, Москва воведе најстроги епидемиолошки мерки од јуни 2020 година поради преоптовареност на болниците со пациенти заразени со Ковид-19 и рекорден број на починати луѓе на дневно ниво. Москва е делумно затворена,…

Во Бугарија рекорден број заразени и починати од коронавирус

Бугарија, која има најнизок процент на вакцинирана популација во ЕУ, објави рекорден дневен број на заразени и смртни случаи од коронавирус. Во последните 24 часа во Бугарија со коронавирус се заразиле 5.863 лица, а 243 починале,…

Американски хирурзи успешно трансплантираа бубрег од свињa на човек

Хирурзи во Њујорк, САД, извршија успешно пресадување бубрег од генетски модифицирано прасе на човек. Како што пишува „Њујорк тајмс“, органот функционира нормално. Според директорот за трансплантологија, Роберт Монтгомери, кој ја…

Американски работници се соочени со откази ако не се вакцинираат против Ковид-19

На илјадници невакцинирани работници низ САД им се заканува отказ бидејќи се повеќе држави, градови и приватни компании почнуваат да воведуваат задолжителна вакцинација против Ковид-19. Државниот универзитет во Вашингтон го отпушти…