Научниците го разоткриваат митот дека лутината се олеснува со физичко испуштање на бесот

Новото истражување најавува промена на парадигмата во разбирањето и управувањето со гневот, водејќи ги поединците кон конструктивни начини за управување со нивните емоции. Во лавиринтот на емоции, гневот често се појавува како жесток…

Овој чај го чисти црниот дроб, а може да отстрани и камен од бубрег – еве како да го подготвите

Чајот од ѓумбир го стимулира варењето на храна, ја подобрува циркулацијата и го поттикнува губењето на токсини преку потење. Ѓумбирот е веројатно едно од најдобрите растенија за детоксикација, а неговите состојки се антифламаторни и…

Пријавени нови 163 случаи на грип и слични заболувања

Во текот на 13.недела од 2024 година – од 25 до 31 март, во државава се пријавени 163 случаи на групни пријави за заболени од грип или заболувања слични на грипот, што претставува 38,5 проценти помалку во споредба со претходната недела,…

Лекарската комора бара итна разрешница на случајот со убиениот лекар

Лекарската комора го осуди вчерашното убиство на докторот, кој со убодни рани беше пронајден мртов на паркингот пред поликлиниката Железара и бара од надлежните институции итно разрешавање на случајот. – Истакнуваме дека никаков вид на…

Овчи сипаници, ентероколитиси и пертусис – најчести акутни заразни заболувања во февруари

Најчести пријавувани акутни заразни заболувања во февруари биле овчите сипаници - 661, по што следуваат ентероколитиси - 207, па пертусис или големата кашлица - 120 случаи, покажува најновиот извештај на Институтот за јавно здравје. - Во…

Четири нови случаи на ХИВ и еден на СИДА во Македонија – сите се мажи меѓу 20 и 39 години

Во февруари пријавени се и четири случаи потврдени на ХИВ и еден на СИДА, од машки пол, кои се на возраст од 20 до 39 години. - Пријавен е еден смртен случај од СИДА, пријавен како заболен во 2018 година, од машки пол, кој припаѓа на…

Младеновска: Скоро 50 отсто од децата во градинките во Скопје не се вакцинирани со ДиТеПер

Скоро 50 отсто од децата во градинките во Скопје се невакцинирани или се делумно против пертусис, а во внатрешноста над 95 отсто од дечињата се вакцинирани, информираше денеска директорката на Државниот санитарен здравствен инспекторат…

По Македонија и Хрватска чоколадата „Милка Орео“ повлечена и од БиХ

Инспекторатот за храна при Сојузната управа за инспекциски работи во Босна и Херцеговина денеска повлече од продажба 33 парчиња чоколада „Милка Орео“ поради присуство на пластика. Управата соопшти дека откако Агенцијата за безбедност на…

Невакцинирани деца со ДТП од денеска нема да се примаат во градинките

Од денеска Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) ќе почне со вонредни инспекциски надзори и издавање решенија за забрана на прием на деца во градинките кои не се целосно имунизирани со вакцината ДТП против голема кашлица.…

Лекарите дефинираа нов орган во човечкото тело

Аортата, главната и најголемата крвна артерија, која носи крв од срцето до остатокот од телото, доби посебна чест во медицинскиот свет – таа е препознаена како посебен човечки орган. Тоа е голем чекор, изјави Мартин Черни од…