Mајмунските сипаници пристигнаа и во Хрватска

Потврден е првиот случај на лице заразено со мајмунски сипаници во Хрватска, дознава ХРТ од Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“ во Загреб. Имено, станува збор за личност која престојувала во Италија и Шпанија. Пациентот…

Што треба да избегнувате да јадете ако имате чести мигренозни главоболки

Ако често ве мачи мигрена, пробајте да не ги внесувате овие намирници Храна што предизвикува мигрена Храната што содржи многу натриум, како и храната со адитиви како мононатриум глутамат (МСГ) или вештачки засладувачи како аспартам,…

Еве зошто не треба да подготвувате храна во алуминиумска фолија

На сите многу често ни се случува храната да ја завиткаме во алуминиумска фолија или да ја приготвуваме во неа. Но лекарите предупредуваат да не го правите тоа. Имено, алуминиумот од оваа практична фолија многу лесно влегува во вашите…

Сирењето е благотворно за црниот дроб

Сирењето го спречува таложењето маснотии во клетките на црниот дроб. Според стручњаците, само 50 грама дневно може да го излечи црниот дроб, пишува „Ворлд плус“. Според руската нутриционистка Нурија Дижанова, за да се спречи и намали…

Овие навики ќе ви помогнат во контрола на шеќерот во крвта

Храната што ја јадете, периодот во денот како и количината што ја внесувате, може да влијае на шеќерот во крвта. Важно е да внимавате на неговите вредности бидејќи ако се зголеми може да дојде до хипергликемија која може да повлече со…

Овие намирници предизвикуваат зависност, поттикнуваат неконтролирано прејадување

Откријте кои намирници најчесто предизвикуваат и поттикнуваат неконтролирано прејадување, а кои најретко… Истражувањето на американскиот Универзитет во Mичиген, кое вклучи 500 студенти, кои мораа да рангираат 35 видови различни…

Што треба да правите кога ве боли желудникот?

Болките во шелудникот знаат да бидат неподносливи. Најчесто тој реагира на одреден тип на храна на која сте преосетливи. Лековите помагаат во вакви ситоации но најдобро е да се внимава со исхраната. Луѓето кои имаат чир на желудникот, …

Жалфијата ублажува многу здравствени тегоби, а еве на кој начин е најдобро да ја користите

За време на владеењето на Карло Велики, жалфијата се садела во секоја градина и се сметала за најлековита билка. Таа се користела за лекување на речиси сите болести и имала статус на свето растение. Латинското име на жалфијата (Salvia…

Зелени намирници кои најдобро ги регенерираат и чистат белите дробови и црниот дроб

Белите дробови и црниот дроб заслужуваат посебно внимание бидејќи се најголемите чистачи на организмот. Помеѓу бројните функции на црниот дроб е и тоа што ја прочистува крвта, а белите дробови примаат кислород, притоа филтрирајќи ги…

Ова растение може да излечи разни болести!

Кантарионот одамна е познат и ценет како лековито растение. Лечи слузавост на белите дробови, грчеви во стомакот, влијае на крвта, болести на бубрезите, црниот дроб, слезината и мочниот меур. Особено е ефикасен за неконтролирано мокрење.…