Со овој напиток ќе го намалите обемот во половината

Со помош на овој рецепт, многу жени успеале да го намалат обемот на половината за неверојатен 1 сантиметар на ден. Оваа напивка го отстранува  вишокот масти и вода во организмот и истовремено го подобрува функционирањето на мозокот,…

Црешите се едно од најздравите овошја, но можат да бидат опасни ако ги консумирате на овој начин

Овие денови, кога е во тек сезоната на цреши, многумина обожуваат да ги консумираат, но поединци не ги фрлаат семките туку ги голтаат. Колку тоа може да биде опасно, објаснува гастроентерологот д-р Владислава Булат. „Било кои семки од…

Во овие намирници има повеќе сол отколку во чипсот!

Кујнската сол содржи јод, кој се смета за неопходен елемент за одржување на различни функции во организмот, но … И покрај тоа што кујнската сол содржи јод, кој се смета за неопходен елемент за одржување на различни функции во организмот,…

Совети за диети без воздржување од благо

Многу строги диети наметнуваат ограничување за јадење слатки, но некои стручњаци сметаат дека тоа не е вистинскиот пристап и дека доведува до лоши ефекти. Затоа, ако човекот има желба да касне нешто слатко, треба да ѝ се препушти на таа…

Додавањето на еден оброк пред главниот оброк може многу да ви помогне во процесот на слабеење?

Со желба да ослабат, повеќето луѓе одлучуваат да исфрлат оброк или одредена храна од исхраната. Сепак, дали некогаш сте размислувале поинаку - дека додавањето на еден оброк пред главниот оброк всушност може многу повеќе да ви помогне во…

Зошто треба да јадете кикирики?

Кикириките доаѓаат од Јужна Америка и припаѓаат на семејството на мешунки, како и сојата. Тие се добар извор на протеини и масти, а исто така имаат и висока содржина на есенцијални витамини и минерали. Олеинската киселина која што ја…

Кои промени треба да ги воведете во појадокот, за да почнете да слабеете?

Правилниот појадок е неопходен за оптимално функционирање на метаболизмот, но многумина прават грешки со првиот оброк што го внесуваат во денот. Кои промени треба да ги воведете во појадокот, за да почнете да слабеете? 1. Смути…

Зошто треба да јадете јагоди?

Со потоплото време, доаѓа и поразновиден избор на свежо овошје кое може да биде многу корисно за човековото здравје. Меѓу изборот се и јагодите, богати со витамин А, Ц, калиум, калциум, магнезиум и фолна киселина. Следи дел од причините…

Подобро да се спречи одколку да се лечи: Луѓето над 30 години треба да ги одбегнуваат овие намирници

Триесеттите се време кога сериозно мора да се сфати поговорката „подобро да се спречи отколку да се лечи“. Како што се приближувате до средната возраст, ризикот од развој на голем број болести се зголемува, а исхраната игра важна улога…

Со оваа диета слабеете 5 килограми за седум денови

Оваа јапонска диета моментално е една од најбараните во Светот. Јапонската утринска диета е креација на Сумико и Хитоши Ватанабе, кои имаат искуство во фармацевтско и медицинско образование. Сосема случајно наишле на ниетата, а откако ја…