од категоријата

Совети

Стручни совети: Кафето не се пие со јадењето

Филџан кафе заедно со појадокот наутро не е најдобриот избор за обезбедување на сите потребни материи за телото, смета руската нутриционистка Наталија Нефедова. – Кафето содржи хелати кои агрегираат метали и ја попречуваат нивната…

Што е штетно за црниот дроб?

Црниот дроб е од клучна важност за нормално да функционираат мозокот, срцето и општо целиот наш организам. Ги елиминира токсините и отпадните материи од телото, но ние често, со својата исхрана и начин на живот, воопшто не му ја олеснуваме…

Дали комбинацијата од млеко и риба е навистина отровна за организмот?

Бидејќи и рибата и млекото се богат извор на протеини, можно е при нивната истовремена потрошувачка во телото да се евоцираат повеќенасочни биохемиски процеси, кои си попречуваат еден на друг. Затоа, понекогаш се можни непријатни последици.…

Како витаминот Ц влијае на здравјето?

Витаминот Ц е есенцијален витамин кој телото не може да го произведе самостојно. Тој има многу улоги и здравствени придобивки. Растворлив е во вода и се наоѓа во многу овошја и зеленчук, вклучувајќи портокали, јагоди, киви, пиперки,…

Зошто треба да јадете кикирики?

Кикириките доаѓаат од Јужна Америка и припаѓаат на семејството на мешунки, како и сојата. Тие се добар извор на протеини и масти, а исто така имаат и висока содржина на есенцијални витамини и минерали. Олеинската киселина која што ја…

Истражување: Седум часа сон е идеално за постари од 40 години

Од искуство знаеме дека денот на работа ќе ни биде тежок по долгото излегување претходната вечер, но иако звучи парадоксално, повеќе сон и не е неопходно добро за лицата на средна и постара возраст, покажало истражувањето чии резултати се…

Доколку имате слаба циркулација, овие намирници ќе ви помогнат да ја подобрите

Добрата циркулација е важна бидејќи овозможува подобар транспорт на кислород и хранливи материи до ткивото на телото, го отстранува јаглерод диоксидот и отпадните производи од ткивото и е потребна за унапредување на здравјето на сите…

Начинот на живот игра клучна улога во одржувањето на хормоналната рамнотежа

Нашите хормони се мали хемиски сигнали кои патуваат низ нашите тела и испраќаат порака до органите, да го намалат стресот, да го забрзаат метаболизмот, да градат мускули и слични процеси. Нашите навики и начин на живот играат клучна улога…

Со само два домати на ден до поздрави бели дробови

Ако сте пушач и одлучивте да го оставите пушењето, веќе сте на прав пат кон подобро здравје. Откажувањето од пушењето драстично го намалува ризикот од многу болести, вклучувајќи ја и хронично опструктивна пулмонална болест и рак на белите…

Сувите сливи се одлични за стомакот но и за коските

Бројни истражувања покажаа дека редовното конзумирање сливи може да го намали ризикот од карцином на дебелото црево. Имено, сувите сливи имаат корисен ефект врз цревната флора и со тоа ги намалуваат шансите за развој на воспаление и…