Куќа без елементарни услови за живот е домот на Трајковски, ќерката е со тумор на мозокот

„Како расте и се суши мозокот, може да остане слепа и да оглуви. Ова ми ко кажа доктор уште пред четири години“, вели Маја Трајковска. Животот на 17 годишната Магдалена Трајковска секој ден виси на конец. Цели 9 години живее со дијагноза…

Атиџе низ солзи: „Луѓе помогнете ми, се плашам за својот живот“

Полицијата не сака да ми помогне, ве молам помогнете ми некако, многу сум уплашена и вака веќе не можам да живеам. Вака низ солзи по телефон за mms.mk изјавила хероината на „Медена земја“, Атиџе Муратова. Таа вели дека повторно има проблеми…

Да бидеме хумани и да донираме да и овозможиме на Љубица да има безгрижно детство

4 годишната Љубица боледува од телектаза (карцином) на белите дробови и за тоа треба да и биде изваден лобус, пишува Сител. Првично е лекувана на Детската клиника, но семејството решава лекувањето да се продолжи во приватна болница.…

Илче од Охрид по лекувањето на Клиниката за детски болести, здрав и расположен си заминува во мал…

Илче од Охрид по десеттина дена лекување и нега на Клиниката за детски болести успеа со плеснување на рачињата и едно големо браво да се збогува со тимот лекари кои се грижеа за него, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.…

Малиот Илче веќе неколку дена јаде од лажичка, а не преку сонда на Детска Клиника

Значително е подобрена состојбата на единаесетгодишниот Илче, момчето со церебрална парализа кое беше напуштено од двајцата родители и заборавено од социјалните служби со години, додека не заврши во крајно лоша состојба на подот од една…

Слободен печат: 11-годишното дете со церебрална парализа, не било искапено една година!

Директорката на Центарот за социјални работи Охрид, Ајтен Мусли, тврди дека малечкиот Илче, единаесетгодишното дете кое синоќа на Детска Клиника по ургенции на министерот за здравство Венко Филипче беше хоспитализирано, не било искапено…

11-годишно дете со церебрална парализа оставено без терапија и со чаша млеко во куќа во Охрид

Единаесетгодишно дете со церебрална парализа, без никаква лекарска грижа, без никаква терапија и со 150 милилитри млеко дневно преживува во куќа во Охрид откако двајцата родители го напуштиле и го оставиле со човек што ниту знае како да се…

Една општина 20.000 друга 10.000 денари – Градовите даваат различна сума пари за првото дете…

Иако се родени како први бебиња во Новата година во нивните општини за подарок од градоначалниците добиваат различна сума пари. Според податоците од официјалните веб страници на локалните самоуправи најмногу пари на првородените деца во…

Расте бројот на склучени бракови во Македонија, но пораст има и кај разводите!

Бројот на склучени бракови во Македонија бележи пораст, но зголемување има и кај бројот на разведени бракови, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС). Според ДЗС бројот на склучени бракови во 2017 година, во споредба…

Успешно извршена трансплантација на коскена срцевина на младата Сара во Германија

Деновиве беше извршена трансплантација на коскена срцевина кај Сара Настеска од Охрид, 15-годишното девојче кое ја крена цела Македонија на нозе Успешно извршена трансплантација на коскена срцевина на младата Сара во Германија Добри…