од категоријата

Корона вирус

Ова е новиот необичен симптом на сојот омикрон

Според последните податоци, бројот на пациенти во Велика Британија е значително зголемен, а се повеќе луѓе се жалат на истото. Имено, Британците кои ја користат апликацијата ZOE за симптоми на коронавирусот се почесто ја пријавуваат болката…

Три симптоми кои се јавуваат кај главоболка предизвикана од Омикрон

Симптомите на Омикрон се слични со симптомите на обична настинка и главно се однесуваат ан течење на носот, болка во телото, во градите, замор и главоболка. Според една британска студија главоболката е меѓу првите пет симптоми што се…

Од сабота почнува постепено олабавување на мерките во Грција

Во рамки на постепеното олабавување на мерките во Грција што започнува в сабота, по пауза од две години, дозволени ќе бидат и училишни екскурзии, а според Министерството за образование, повеќедневните екскурзии може да се организираат од…

Како ќе заврши пандемијата? Омикрон нема да биде последната варијанта, велат научниците

На 11 јануари, само седум недели откако првпат беше потврдена варијантата омикрон, Светската здравствена организација (СЗО) предупреди на „плимниот бран“ на инфекција што се шири од запад кон исток низ целиот свет. Педесет од 53 земји во…

Mожно ли е да се заразите два пати со омикрон во период од неколку недели?

Епидемиски бранови кои се менуваат еден по друг, огромен број на заразени со омикрон сојот, но и присуство на вируси кои се вообичаени во студените месеци, сето тоа наведува некои граѓани да веруваат дека се заразиле со новиот сој на…

СЗО: Над 340 милиони луѓе ширум светот се заразиле со коронавирусот

Бројот на потврдени случаи на инфекција со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе. Ова го соопшти Светската здравствена организација. Според информациите од вчера Светската здравствена организација добила податоци за вкупно…

„Оваа мерка не е ефикасна против омикрон сојот“: Новите препораки на СЗО многумина изненадија

СЗО препорачува укинување или ублажување на меѓународната забрана за сообраќај, наведувајќи ја како причина неефикасноста од тие мерки за сузбивање на ширењето на омикрон сојот на коронавирусот. Здравствена агенција на ОН неодамна ги…

Брнабиќ: Бројот на новозаразени со Ковид-19 денеска ќе биде катастрофален

Српската премиерка Ана Брнабиќ оцени дека денеска, во апсолутни бројки, бројот на новозаразени со Ковид-19 „ќе биде катастрофален“. Во изјава за ТВ Прва, Брнабиќ истакна дека според податоците од осум часот утринава, ќе биде постигнат…

Три симптоми кај омикрон сојот кој ги нема кај настинката – како да направите разлика

Пред ковид амбулантите има големи редови, а ако не сте сигурни дали имате грип или омикрон, ова ќе ви ги разреши дилемите. Омикрон варијантата на коронавирусот дава многу симптоми слични на обичната настинка, па е поставува прашање како…

Во Србија нов рекорд на заразени-13.753, над 13.000 починати од почеток на епидемијата

Во последните 24 часа во Србија тестирани се 33.163 лица, од кои 13.753 биле позитивни на коронавирус. Ова е најголем број на новозаразени во Србија на дневна основа од почетокот на епидемијата, јави дописникот на МИА од Белград. Според…