Болеста се менува: Ова се најчестите симптоми кај новите ковид случаи!

Омикрон и неговите варијанти и подваријанти сè уште се присутни, а симптомите на болеста повторно се менуваат. Покрај вообичаените симптоми, лекарите забележале дека некои пациенти сега пријавуваат нови симптоми, кои вклучуваат дијареа, намалена количина на урина и болка во градите.

Кај ковид пациентите расте бројот на оние со акутен коронарен синдром, миокарден инфаркт (срцев удар). Има пациенти кои пријавуваат неспецифични симптоми како болка во градите, намалена урина, дијареа, а потоа излегуваат дека се позитивни на Ковид“, вели Акшај Будраја, виш консултант за респираторна медицина во Aakash Healthcare.

Покрај овие споменати симптоми, лекарот ги забележал следните симптоми кај новите случаи на Ковид:

– вртоглавица,

– екстремна слабост

– привремено губење на мирис и вкус

– треска

– кашлица

– краток здив или отежнато дишење

– замор

– болки во мускулите или телото

– главоболка

– воспалено грло

– течење или затнат нос.

Подваријантата омикрон BA 2.75 има повисока стапка на пренос. Неодамна беше откриен во Делхи. Главниот научник на Светската здравствена организација, Соумја Сваминатан, рече дека BA.2.75 се чини дека мутирал на начин што може да укаже на „големо имуно бегство“, што може да значи дека оваа подваријанта може да зарази луѓе кои веќе имаат антитела од претходната вакцинација.

Сепак, добрата вест е што оваа варијанта не предизвикува потешка форма на болеста. Лекарите, исто така, забележаа дека моменталниот период на опоравување за повеќето пациенти трае околу една недела, пишува Times of India.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.