Билка која содржи повеќе железо и од спанаќот

Копривата е билка која има витамини и тоа Ц, А, К и Б2, кои се важни за телото, порано се користела како лек од убоди од инсекти. Содржи масти, белковини, јагленохидрати, каротен, и киселини, кои ја прават исклучително здрава и корисна.

Коренот на копривата има многу железо, па се користи за лекување на анемија.

Не залудно е дел од козметички препарати, со железото помага за раст на косата и спречување првут.

Има многу магнезиум во себе, па смалува болкии грчеви, а исто така и менструални болки. Помага за здрава коса, кожа, нокти.

Таа е лек за акни, херпеси и лишаи по телото.

Помага и за детоксикација на организмот, ја чисти крвта, ги чисти мочните канали. Ги чисти и токсините.

Се препорачува и за трудници, во облик на чај, за многу здравје и имунитет.

Сепак, за трудници, свежо цеден сок од неа не се препорачува НИКАКО.

Со редовно консумирање се лечат тешки болести и тегоби.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.