Внимавајте, опасниот грип од лани повторно присутен во земјата!

Грип од типот АХ3Н2 и официјално потврден во земјата. Дали овој вид ќе биде агресивен како и минатата сезона кога беше причина за големиот број на смртни случаи, епидемиолозите засега без одговор. Во Хрватска вчера починал…

Колку ќе плати Катица Јанева од џеб за неколкудневниот престој во болницата на Жан Митрев?

Катица Јанева и викендот остана на болнички третман во приватната болница на Жан Митрев и утре ќе биде познато кој е ставот на лекарите и дали ќе ја вратат во Шутка. Поради влошената здравствена состојба неопходни биле дополнителни…

До крајот на месецот Национален регистар за пациенти кои чекаат за трансплантација

Над 300 бубрежно болни кои одат на дијализа имаат потреба од пресадување на бубрег а досега се типизирани 150 од нив. За педесетина граѓани со срцева слабост спасот е ново срце а има болни кај кои треба трансплантација на бели дробови.…

Дали сте љубопитни, мистични или хуманисти зависи од часот кога сте родени!

Не е исто дали сте родени наутро или во ноќните часови. Некои наши постапки, ставови и расположенија подобро ќе ги разбереме ако погледнеме во часот на нашето раѓање.  Како што секој месец има своја нумеричка вредност, така и секој час во…

Зошто се задржува вода во организмот?

Водата му е потребна на телото за нормално да функционира, но понекогаш во организмот се задржуваат премногу течности што физички се манифестира со отекување. Задржувањето на вода најчесто е последица на една од овие причинители……

Малта ќе биде новото прибежиште за младите лекари од Македонија – Кој ќе лекува во…

Новиот закон за здравствена заштита нема да го реши проблемот со одливот на младите доктори од државата, реагираат еснафските здруженија. Во законските измени кои чекаат собраниско одобрување останува дискреционото право на Комисијата во…

Пациенти со тешки болести ги одбиваат за инвалидска пензија – Невролозите категорични, лице…

Ниту со деменција ниту, пак, со тешки последици по прележан мозочен удар пациентите можат да бидат способни за работа. Вака невролозите ги објаснуваат овие тешки дијагнози за кои граѓани и по неколку пати ги одбивале за инвалидска пензија.…

“Алкалоид” на врвот – Раст на консолидираниот извоз, нето добивката,…

„Алкалоид АД“ Скопје оствари позитивни финансиски резултати во периодот јануари – јуни 2019 година, покажуваат неревидираниот единечен и неревидираниот консолидиран Биланс на успех. Како што соопштија од компанијата,…

Новите возила за скопската Брза Помош повеќе од 20 дена чекаат регистрација!

На 14-ти минатиот месец ги промовираа и се сликаа со нив. 25 дена подоцна, новите 6 возила што ги доби скопската Брза помош се празни и паркирани пред службата. За да им бидат во функција на граѓаните е неопходна нивна регистрација, опрема…

Филипче го разреши Беља од Гинекологија, засега нема да има организациски директор на клиниката

Вчера попладне министерот за здравство Венко Филипче го разреши Ваљон Беља, економскиот директор на Клиниката за Гинекологија, поради нарушени односи и негов несоодветен настап во јавноста. Недофицијано дознаваме дека засега Филипче не…