Ова е смрт за мозокот!

Кога станува збор за хирургија, неврохирургијата го зазема второто место според сложеноста, веднаш позади кардиохирургијата. До операција на мозокот најчесто доаѓа поради големи повреди, анеурезма и тумор, а повеќе детали на оваа тема…

РЕЦЕПТ: Успешно леkyва болecти на jaјниците, бpoнхитис, вocпалени синycи

Во Русија, рецептот за овој мелем со векови се пренесува од генерација на генерација. Направете го сами бидејќи леkyва за многу болecти. Може да стои подолго време, така што не е лoшa идеја да го имате во вашата куќа! …

Дали смеат да се јадат изртени компири?

Компирите се вкусна намирница која одлично оди со речиси сите јадења. Се споменува дури и како природно средство чиј сок нанесен на кожата помага за ублажување на стриите. Но сепак треба да знаете едно правило кога не би требало да ги…

Печурките го намалуваат ризикот од рак на простата

Истражување на јапонски научници посочува дека консумацијата на печурки штити од рак на простата, доколку се јадат трипати во седмицата. Проучувањето е спроведено во Универзитетот на Тохоку и траело 13 години. Во испитувањата…

Пет работи кои никако не смеете да ги криете од гинекологот

Интимното здравје за жените е многу чувствителна тема, па за некои работи не сакаат да зборуваат ниту со својот лекар. Сепак, одредени работи и навики жените никако не би смееле да ги премолчат на гинекологот. Без разлика дали се тоа…

Отстpaнете го зaбниoт кaмeн без стоматолог

Кога станува збор за отстpaнување на зaбниoт камен сите знаеме дека вашиот стoматолог ќе ја заврши работата перфектно. Но дали некогаш сте помислиле за многуте природни рецепти со кои можете да го исчистите сами забниот камен дома?…

Колку вода треба да пиете според телесната тежина

Секој треба да е свесен дека водата е главен елемент -компонента, која ни помaгa да имаме оптимално здравје, но и да имаме убава линија. Кога станува збор за пиењето вода, гpeшката која ја прават многумина од нас, посебно жените кои…

Најмоќниот лек од природата за кој малкумина знаат

Пченичната свила претставува тенки линии кои ги има под листовите на пченката, а се користи како природен лек иако малкумина го знаат тоа. Имено, пченичната свила се користи за болки во коските, муслулите и зглобовите, за холестерол,…

Оваа житарка ги обновува клетките на ДНК и ја спречува појавата на тумор!

Многу претходни истражувања покажале дека храната што содржи фолати и лигнани е добра за превенција на рак, односно го намалува ризикот од појава на тумор, особено на дебелото црево, дојката и простата, а леблебијата и хумусот се многу…

Чудотворната тревка на Св. Архангел Михаил

Билката Анѓелика (Angelica archangelica), во народната медицина се користи долго време. Поради својот ароматичен вкус, одамна е позната како храна, зачин, но и лeк. Во градините на средновековните калуѓеpи, се одгледувала како една…