Утре влажен бран со силен ветер и врнежи над 20 литри на метар квадратен

УХМР информира дека утре, под влијание на влажен бран, ќе биде облачно со врнежи од дожд кои особено во западните и јужните делови од земјата ќе бидат пообилни, наместа над 20 литри на метар квадратен, поројни и проследени со грмежи и…

Зголемен бројот на заболени со овчи сипаници, регистрирани и случаи на заушки

Во текот на март пријавени сe вкупно 1. 431 заболени од акутни заразни заболувања што е зголемување за 27 проценти во однос на февруари. Најчесто акутно заболување биел овчите сипаници, а регистрирани се и случаи на заушки и шуга,…

Втор ден генерален штрајк на приватните специјализанти

Приватните специјализанти утрово продолжија со генералниот штрајк, што почна од вчера изутрина. Преку соопштение, тие синоќа информираа дека штрајкот ќе продолжи и денеска, сѐ додека Министерството за здравство по денешната седница на…

Македонец имал удар во Унгарија – денеска со медикоптер пристигна во Македонија

Денеска беше реализиран успешно транспорт од Унгарија до Македонија со медицински хеликоптер („медикоптер“) на болно лице за понатамошна подолготрајна нега. „Конкретно, на 11 април преку Единствениот број за итни случаи 112 во Центарот…

Над 400 приватни специјализанти стапија во штрајк

Над 400 приватни специјализанти изутринава стапија во генерален штрајк и не ги извршуваат работните обврски на скопските клиники и останатите болници и амбуланти низ државава. Тие бараат зголемување на надоместот што им се исплаќа  во изнес…

ИЈЗ: Нови 44 случаи на голема кашлица од 5 до 11 април, вкупно 443 заболени

Нови 44 случаи на голема кашлица се пријавени од 5 до 11 април, со намалување од 10,0 отсто споредено со претходниот седмодневен период. Најголем дел од случаите се пријавени во Скопје. Пријавени се случаи и во Битола - четири и по еден…

МЗ: Не е точна информацијата за наводен колапс на Клинички центар

Министерството за здравство (МЗ) преку соопштение попладнево информира дека поради дефект на еден од компресорите, во тек на два дена бил одложен елективниот програм, а не итните случаи за операција на пациенти. Не е точна информацијата за…

Три дена не работеле хируршките сали на Клинички

Три дена операционите сали на хируршките клиники не биле во функција поради технички проблем. Според информации на Сител причина е пукната цефка која била поврзана со доводот на кислород и во функција била само сала за итни случаи.…

Хоспитализирани уште девет лица со голема кашлица, вкупно 399 случаи во државата

Пријавени се 50 нови случаи на голема кашлица во периодот од 29 март до вчера, со намалување од 21,9 отсто споредено со претходниот седмодневен период. Најголем дел се пријавени во рамките на епидемијата во Скопје - 34, а пријавени се…

Годишно до 250 лекари од Македонија заминуваат во странство

Годишно од Македонија си заминуваат од 200 до 250 општи лекари и специјалисти од јавното здравство, изјави претседателот на Македонското лекарско друштво, Горан Димитров на настан организиран во пресрет на Светскиот ден на здравјето – 7…