Мехмедовиќ: Кичевчанецот се тестираше, резултати денес до 20 часот

Лицето од Кичево денеска е тестирано од мајмунски сипаници и во моментов е во изолација, потврди за МИА портпаролот на Комисијата за заразни болести, Злате Мехмедовиќ. -Пациентот од Кичево денеска беше исконтактиран, а потоа и тестиран…

4 лица починати и 619 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.253 тестови, а регистрирани се нови 619 случаи на КОВИД-19: Скопје – 265, Битола – 41, Охрид – 32,…

Семките на ова овошје убиваат и до 80% канцерогени клетки

Најстрашната болест на 21 век е ракот и за негово истражување се трошат милиони долари за тезите да се пронајде лек за оваа пеколна болест. Колку што досега е познато, напредок се уште нема. Од друга страна, статистиките покажуваат дека…

Вкусни палачинки од компир: Рецепт за крцкаво уживање за сите сетила

Станува збор за стар рецепт којшто модерно го нарекуваме палачинки од компир. Важно е да е мек однатре и крцкав однадвор. Овие традиционални палачинки од компири се многу барани како појадок, но можат да се подготват и како прилог за…

Цел живот ушите ги чистиме на погрешен начин: Доктор открива како најбезболно да го отстраниме…

Повеќето луѓе, според експертите, неправилно ги чистат ушите. Освен стапчиња, некои луѓе користат и други, често опасни методи, кои не даваат добри резултати. Лекарите објаснуваат дека најважно е да се омекне стврднатиот церумен во ушите.…

Денеска треба да биде познато дали во земјава има случај заразен со мајмунски сипаници

ИЈЗ денеска треба да информира дали суспектниот случај е навистина заразен со мајмунски сипаници. Здравствените власти најавија дека денеска ќе завршат анализите на земените примероци. Претседателот на КЗБ соопшти дека пациентот од…

Изолација и епидемиолошко следење на сомнителните случаи на мајмунски сипаници

Во текот на вчерашниот ден до Институтот за јавно здравје беше доставен примерок за тестирање на сомнителен случај на мајмунски сипаници. Пациентот e од Кичево и тој пред неколку дена добил осип на телото, што е еден од симптомите на…

Доколку сакате да имате рамен стомак направете ја само оваа една мала промена во вашата исхрана

Доколку сакате да имате рамен стомак, тогаш само една мала промена во вашата исхрана може да ви помогне во тоа. Нутриционистката Меган Стапс за списанието Eat This, Not That изјави дека најдобрата навика за јадење што ќе ви помогне да…

Ова овошје е убедливо најздравото на светот, а го има преку цела година

Нема човек на светот кој не слушнал за јаболка, а ретко кој не ги сака. Има многу придобивки од јадењето јаболка, а не постои лекар или нутриционист кој не би се согласил со фактот дека е добро да се јаде барем едно јаболко на ден.…

Овој напиток ги чисти артериите, го регулира крвниот притисок и го одржува здравјето на бубрезите

Крвниот притисок е како термометар за здравјето. Високиот крвен притисок значи дека вашето срце работи потешко за да испумпа крв, а тоа е опасно бидејќи може да доведе до инфаркт, церебрална тромбоза или оштетување на бубрезите. Од таа…