Ако сте нервозни ова ќе ве смири!

934

Тајната се крие во богатството од магнезиум, калиум и калциум со кои оваа билка располага, што влијае на ублажувањето на напнатоста. Освен тоа, високиот процент на течности и минималното ниво на калории ја прави идеална во борбата со вишокот килограми.

Едно стебленце целер содржи 83 проценти вода и здрави количини на влакна, па се намалува чувството на глад. Калиумот и натриумот со кои изобилува помагаат во регулацијата на телесните течности и го стимулираат производството на урина, а притоа ги отстрануваат токсините од организмот, па целерот претставува сјаен диуретик.

Доколку се чувствувате напнато и нервозно, пред да посегнете по разни таблети, земете целер!

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.