Ако се откажете од алкохолот ќе живеете ли подолго?

Според една истражување објавено во списанието Алкохолизам – клинички и експериментални истражувања, оние кои редовно конзумираат алкохол живеат подолго од оние кои се откажале од него, пренесува Индипендент. За оние кои не консумираат алкохол смртноста е уште поголема отколку за оние кои сакаат да ѕиркаат во чашата, без разлика дали тие се алкохоличари или не, покажало истражувањето. Исто така истражувачите заклучиле дека оние кои пијат умерено – 1 до 3 пијалоци дневно, имаат најниска стапка на смртност.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.