Ако сакате цврсти гради, редовно пијте од овој сок

Бромелинот, состојка во ананасот, брзо ги намалува и болките. Според научниците, ги разградува протеините во крвта и на тој начин ги намалува воспаленијата кои предизвикуваат болка. Истовремено, ги штити зглобовите од слободните радикали. Дозата од 200 до 400 милиграми е доволна за елиминирање на постојната болка.

Исто така, ананасот се препорачува и како помош при слабеење, за елиминација на целулит, против брчки и отоци.

Според експертите, една од најголeмите предности на чудесниот сок од ананас е тоа што има тенденција на затегнување на градите.

Доколку редовно го консумирате овој сок, брзо ќе забележите значајни резултати кога се во прашање отпуштени гради, порачуваат експертите. Покрај тоа, ананасот изобилува со антиоксиданси и има антиканцероген ефект на организмот.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.