Ако сакате долг живот тогаш треба да ги консумирете овие намирници

Ако прашате еден од многуте стогодишници која е неговата тајна, и многу од нив ќе ви кажат дека е од суштинско значење да уживате во здрава, претежно растителна исхрана.

Во секој случај, вашиот фрижидер е добро место да започнете да чувате храна што ќе ги зголеми вашите шанси за долг живот.

Преку своето истражување, Дан Буетнер, експерт за долговечност и автор на „The Blue Zones Kitchen“, открил дека станува збор најмногу за донесување здрави одлуки на дневна основа, кои заедно прават прилично неверојатен живот.

„Ниту еден стогодишник од сините зони (места во светот каде луѓето имаат најдолг животен век) што некогаш сум го сретнал, не се обидел да живее до 100. години. Никој од нивните 50-ти години не рекол:’ Знаете што, јас одам на таа диета за долговечност и ќе живеам уште 50 години!’.Тие не се мачат со броење калории, земање витамини, тежина на протеини во грамови или дури и читање на декларации. Тие не го ограничуваат внесувањето храна”, вели Буетнер.

Според него, ако сакате да доживеете сто, вашиот фрижидер и оставата, треба да ги содржат овие јадења:

адење

Јатки

Според Буетнер, луѓето кои редовно јадат јатки имаат големи шанси да ги надеживеат оние кои не јадат јатки. Затоа тој е голем поддржувач на јадење неколку мешани јатки на ден, пренесува „Well and Good“.

„Јатките доаѓаат во различни вкусови и се полни со хранливи материи и здрави масти кои го заситуваат вашиот апетит“, вели Буетнер, додавајќи: „Малите количини се најдобри бидејќи маслата во оревите се распаѓаат (оксидираат). Поголеми количини може да се чуваат во фрижидер. или замрзнувач неколку месеци “.

2. Зеленчук

Буетнер вели дека 95 проценти од храната што ја јадете треба да биде од растително потекло. Како што истакнува тој, луѓето во сините зони јадат големи количини на сезонско овошје и зеленчук, а вишокот се кисели или суши за да уживаат дури и вон сезоната. Според него, спанаќот, кељот, цвеклото, блитвата, брокулата карфиолот и пиперките треба да бидат на вашето мени.

Овошје

Буетнер препорачува да се чува овошје (како и зеленчук) на горната полица на фрижидерот бидејќи тоа го става на ниво на очите и ве охрабрува да јадете повеќе од тоа.

4. Тофу

„Одвојте два дена во неделата кога јадете месо или друга храна од животинско потекло – и уживајте само во тие денови“, вели Буетнер. Во другите денови, наместо тоа, изберете растителни протеини, како грав од оставата, и тофу во фрижидерот.

5. Риба

Иако советува да се ограничи потрошувачката на месо, Буетнер вели дека можете да уживате во риба затоа што се покажало дека најдолго живееле оние кои јаделе растителна исхрана која содржела мали порции риба.

„Фаворизирајте риби како пастрмка, сардини и сардела“, вели тој, советувајќи ве „да се држите настрана од одгледана риба“.

6. Растително млеко

Ако сакате да обезбедите долговечност, намалете ја потрошувачката на млечни производи. Наместо да пиете класично млеко, изберете билни, вклучувајќи незасладени од соја, кокос или бадемово млеко.

„Повеќето од нив имаат протеини како обично млеко и често имаат уште подобар вкус“, вели Буетнер.

Извор: Екран.мк

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.