Ако не сакате целулит, оваа храна исфрлете ја од вашето мени

 

Црниот список со храна што треба да ја елиминираме е долг. На прво место тука се јаглехидратите, кои ги има во торти, колачи, кремови, сладолед…речиси насекаде.  Што се однесува до останатите јаглехидрати, во белиот леб, оризот, пастата, ќе треба да обрнете внимание на количината. Во истата категорија е брзата храна. Оваа храна содржи заситени масти, калории, токсини, карценогени супстанции и поради тоа точно оваа храна е најдобриот пријател на целулитот. Истото се однесува и на пржената храна. Дури и да немате целулит, тие ќе ви помогнат брзо да го добиете.

Треба да ги намалите мастите од животинско потекло, геномодифицирани масти(маргарин) и мастите од млечните производи.  Од друга страна солта води до задршка на вода во организмот што е една од главните причини за појава на целулит. Ете зошто е толку важно да бидеме умерени кога станува збор за нашиот режим на исхрана.

Алкохол и газирани пијалоци – липидите кои ги има во газираните пијалоци предизвикуваат појава на оние неугледни и неправилни форми  по кожата, така наречени целулит, поради високата концентрација на шеќер во нив.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.