Ако не јадете месо, еве кои производи можат да го заменат

Тофу сирење

Има 7гр протеини на секои 100гр. Се прави од соја и е исклучително здраво, а плус тоа и лесно се припрема. Извадете го од пластичниот сад, исцедете го вишокот течност и спремете го за готвење.

Леќа

Многу вкусна и се прави полесно од останатите јадења, бидејќи не мора да се подготвува специјално пред готвењето. Едно пакување од 100гр леќа содржи 9гр протеини. Може да се најде во конзерва, но и во вреќички. Потребни се само 30 минути за нејзино подготвување.

Киноа

Уште еден од продуктите кои содржат многу протеини. Сто грама зготвена киноа содржи 4гр протеини. Има одличен вкус, а може да биде замена и за тестенини и ориз, како прилог на главното јадење, но одлично е и ако се користи за салата или чорби. Се подготвува слично како оризот во вода. Потоа, може да додадете зготвен зеленчук и ќе добиете совршено здрав оброк.

Грав

Содржи голема количина на протеини. Вкусен е во сите варијанти. Може да го подготвите како чорба, густ или за салата. Бидејќи тешко се вари, најдобро е да го ставите една ноќ да престои во вода, па следниот ден да го сварите.

Јајца

Одлични за почеток на денот како појадок. Секое јајце содржи околу 6гр протеини, па се одлична замена за месо. Иако се од животинско потекло, не се забранети за вегетаријанците. Постојат различни начини за припрема на јајца, па подгответе ги како и да сакате.

Безмасно сирење

Освен што е богато со протеини – е и нискокалорично, па е идеално ако внимавате на линијата. Одлично е како додаток во свежи салати, а може да го јадете и со препечен леб. Поснато вакво сирење е Сремското кое содржи – 13гр протеини  на 100гр е и нискокалорично.

Семки од тиква

Здрави грицки кои ќе ви ги овозможат потребните витамини. Околу 30гр семки содржат 7гр протеини. Лесно се подготвуваат, едноставно потпечете ги на тефлонска тава без масло со малку сол. Сепак, не претерувајте со нивна консумација, бидејќи се многу калорични.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.