Ако јадете бело чоколадо, ова мора да го знаете

170

Нутриционистите истакнуваат и дека е значително понездраво од црното чоколадо бидејќи потешко се вари и обилува со шеќери и масти.

Белото чоколадо никогаш не стана популарно како обичното, и покрај тоа што има пријатен вкус.

Сепак, малку кој знае дека всушност белото чоколадо не спаѓа во чоколадни производи, туку во производ од шеќер, бидејќи за разлика од црното чоколадо не содржи какао, туку  путер какао, млеко, шеќер, млечни масти и лецитин, емулгатор кој и дава цврстина.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.