Ако имате затнати синуси, ова е подобро и од инхалатор

Воспалението на синуси знае да биде многу болно, повеќето лекови не делуваат, а природните лекови за ова се ретки.

Инхалацијата помага, но најдобар лек е ако во садот додадете и сецкан лук. Веднаш ќе ви го реши проблемот.

Ставете лук во уста и држете неколку минути: Од резултатот ќе се изненадите

Лукот, освен што лекува настинки и грип, тој е мошне употребувана билка во многу други здравствени ситуации.

Една кинеска метода говори да земете парче лик и секое утро да го ставите во уста и држите околу 30 минути. Ефектот е зачудувачки, Преку плунката ефектот на лукот достига до крвта и ги чисти крвните садови, а со тоа и усната шуплина, а со тоа и непцата ќе престанат да ви крварат.

Херпес

Вирусната инфекција на устата, на кожата или на гениталиите добро позната како herpes simplex е мошне непријатна појава. И неа ќе можете да ја излекувате доколку на болното место ставите лук и го оставите да дејствува околу десетина минути. Постапката можете да ја правите неколку пати во денот

Дома запалете чешне лук – ќе решите голем проблем

Лековитоста на лукот продолжува… Го дезинфицира воздухот во станот на многу едноставен начин.

Земете главица лук и внимателно отстранете ги чешнињата. Стебленцето со остатоците од лушпата на која биле чешнињата, запалете ги.

Овој чад не е непријатен, но е е многу корисен за прочистување на воздухот.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.