Домашен лек за хемороиди

Народната медицина  се помалку и помалку се користи.

Луѓето забораваат колку лековите на нашите баби можеа да бидат корисни, па затоа еве еден рецепт како да направите маст кој преку ноќ ќе ги излечи раните и хемероидите.

Се што ви треба е :

100 грама кравја или свинска маст

40 цветови од невен

Најпрвин маста се става на оган да се стопли. Потоа се додаваат 40 цветови од невен да провријат околу 5 мин. Смесата се процедува и се истура во мали соодветни кутивчиња за козметика, или стаклена тегличка.

Маста се чува во ладилник, а при користење се црпи со пластично или дрвено лажиче. Се мачка неколку пати на ден, врз чиста кожа.

 


Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.