8 лица починати и 1865 нови случаи на Ковид-19 во земјава

78

Во последните 24 часа направени се 6.173 тестови, а регистрирани се 1.865 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 871
• Битола – 177
• Прилеп – 119
• Куманово – 86
• Охрид – 60
• Кавадарци и Велес – по 53
• Кичево – 46
• Штип – 40
• Струмица – 38
• Тетово – 37
• Гевгелија – 28
• Гостивар – 27
• Неготино – 24
• Радовиш – 23
• Струга и Ресен – по 22
• Кочани – 21
• Крушево – 20
• Валандово – 15
• Делчево – 14
• Крива Паланка – 12
• Свети Николе – 10
• Богданци – 9
• Пробиштип – 8
• Берово – 6
• Македонски Брод – 5
• Демир Хисар – 4
• Виница, Кратово и Демир Капија – по 3
• Македонска Каменица и Пехчево – по 2
• Дебар и Дојран – по 1

Од вкупниот број на позитивни (1.865), регистрирани се 207 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица: по 2 починати лица од Скопје (81г и 86г) и Битола (65г и 66г) и по едно починато лице од Прилеп (45г), Охрид (69г), Струмица (68г) и Валандово (72г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 784 оздравени пациенти од:
• Скопје – 477
• Битола – 52
• Прилеп – 40
• Кавадарци – 30
• Велес – 22
• Охрид – 19
• Куманово – 18
• Гевгелија – 16
• Штип, Тетово и Кочани – по 14
• Струмица – 9
• Радовиш – 8
• Валандово – 7
• Кичево и Ресен – по 6
• Неготино – 5
• Гостивар, Крива Паланка и Свети Николе – по 4
• Делчево, Пробиштип и Македонски Брод – по 3
• Струга, Крушево, Богданци, Демир Хисар, Дебар и Дојран – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.686.063 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 239.920, бројот на оздравени пациенти е 217.305, на починати е 8.070, а бројот на активни случаи изнесува 14.545

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.