3 Совети за мека и нежна кожа во зимските денови

449

Доаѓаат ладни зимски денови, ке се завиткаме со дебели зимски капути и ке уживаме во долги снежни прошетки – но што значи тоа за нашата кожа….
Ладниот воздух е посув и поостар, затоа треба да се погрижиме нашата кожа да остане хидрирана за да не го изгуби сјајот .
Експертите за убавина предлагаат 10 совети како да ја негуваме кожата во ладните денови.

 • Хијалуронска киселина
  Првичната употреба на хијалуронската киселина била како додаток за полни усни, но брзо станала тајното оружје на секој експерт за убавина. Претходно имала репутација на недостижна состојка со превисока цена, производ кој можеле да си го дозволат само одреден број на луѓе, но сега може да се најде практично секаде, во секоја аптека. Хијалуронската киселина е лесно хидратантно решение кое може да се примени во секое време од денот, со цел да се заштити кожата.
 • Заштитете ја вашата кожа
  Ноќите се поладни и сонцето поретко го гледаме, но ова не значи дека кожата не е изложена на ризик од оштетување од сонцето. Користете крема со заштитен фактор која што ке ви ја заштити кожата. Најдобро е да се аплицира наутро.
 • Да се пие повеке вода
  Не е тајна дека пиењето на 8 чаши вода во текот на денот е наједноставниот и најефктивниот начин да ја задржите вашата кожа хидрирана и свежа.
  Но понекогаш е тешко кога сте постојано во трка со времето, обидете се да го чувате шишето со вода во вашата близина.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.