3 лица починати и 80 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 680 тестирања, а регистрирани се 80 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 54
-Куманово 1
-Тетово 3
-Велес 4
-Кавадарци 2
-Гостивар 7
-Крива Паланка 1
-Кочани 3
-Виница 2
-Делчево 1
-Свети Николе 2
Починати се 3 лица, пациенти од Скопје (48г), Струга (78г) и Струмица (68г).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 97 оздравени пациенти од:
-Скопје 44
-Куманово 5
-Прилеп 7
-Тетово 3
-Битола 2
-Кавадарци 1
-Гостивар 3
-Гевгелија 3
-Струмица 6
-Крива Паланка 1
-Кочани 7
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 1
-Берово 2
-Валандово 2
-Виница 3
-Свети Николе 3
-Кичево 2
-Неготино 1
Досега во земјата се направени вкупно 209.349 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 21193, бројката на оздравени пациенти е 16397, на починати е 800, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3996

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.