3 лица починати и 164 нови случаи на Ковид-19 во земјава

53
Во последните 24 часа се направени 5.276 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на КОВИД-19:
• Тетово – 60
• Скопје – 34
• Гостивар – 21
• Куманово и Битола – по 8
• Струмица, Кичево и Дебар – по 5
• Штип и Кочани – по 4
• Прилеп и Струга – по 3
• Берово – 2
• Охрид и Пехчево – по 1.
Регистрирани сe 18 оздравени пациенти од:
• Скопје – 7
• Тетово – 6
• Куманово – 4
• Кичево – 1.
Пријавени се три починати лица : две лица од Гостивар (68г и 86г) и едно лице од Скопје (82г).
Досега во земјата се направени вкупно 994.490 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.707 бројката на оздравени пациенти е 150.440, на починати е 5.497, а бројот на активни случаи изнесува 770.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.