21 починат и 1.913 нови случаи на КОВИД-19 во земјава

67

Во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 888

• Битола – 148

• Кавадарци – 111

• Куманово – 83

• Велес – 72

• Охрид – 59

• Тетово – 58

• Прилеп – 51

• Штип – 50

• Струмица – 44

• Гевгелија – 38

• Кичево- 34

• Гостивар и Неготино – по 31

• Струга -30

• Делчево – 26

• Кочани – 24

• Ресен – 23

• Радовиш и Валандово – по 19

• Свети Николе и Богданци – по 9

• Крива Паланка, Виница, Крушево и Македонска Каменица – по 7

• Пробиштип и Демир Хисар – по 6

• Берово и Кратово – по 5

• Пехчево – 4

• Македонски Брод – 2

Од вкупниот број на позитивни (1.913), регистрирани се 243 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 16 починати лица: 6 починати лица од Скопје (61г, 67г, 78г, 83г, 89 и 89г), 3 од Струмица (70г, 79г и 80г,) по 2 починати од Охрид (69г и 85г) и Прилеп (84г и 84г) и по едно починато лице од Битола (80г), Гевгелија (64г) и Кочани (79г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се пет починати лица, по едно починато лице од Скопје, Гостивар, Битола, Куманово и Пробиштип на возраст од 67г до 88г. Пријавените се починати во период од 6.01.2022 до 19.01.2022г. Сите пријавени се починати во домашни услови.

Од вкупниот број на починати лица (n=21), десет лица се целосно вакцинирани.

Регистрирани сe 1.353 оздравени пациенти од:

• Скопје – 674

• Битола – 114

• Прилеп – 94

• Куманово – 71

• Кавадарци – 48

• Велес – 41

• Кичево– 35

• Штип – 30

• Гевгелија – 29

• Охрид- 28

• Кочани – 25

• Радовиш – 24

• Неготино – 21

• Струга – 18

• Гостивар – 17

• Делчево – 14

• Ресен -12

• Крушево – 11

• Струмица – 10

• Пробиштип – 9

• Свети Николе – 7

• Македонски Брод – 5

• Демир Капија – 4

• Тетово, Македонска Каменица, Демир Хисар и Берово – по 2

• Богданци , Виница, Пехчево и Дојран – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.741.085 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 254.857, бројот на оздравени пациенти е 226.409, на починати е 8.198, а бројот на активни случаи изнесува 20.250

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.