16 лица починати и 51 нови случаи на Ковид-19 во земјава

55
Во последните 24 часа се направени 4.060 тестирања, а регистрирани се 51 нови случаи на КОВИД-19 во:
• Скопје – 28
• Тетово – 5
• Битола и Виница – по 3
• Прилеп, Кочани и Кичево – по 2
• Куманово, Велес, Гостивар, Кавадарци, Неготино и Македонска Каменица – по 1.
Пријавени се вкупно 16 починати лица: 7 лица од Скопје (60г,67г,70г,73г,77г,84г и 84г), по 2 лица од Куманово (54г и 72г) и Прилеп (73г и 86г) и по едно лице од Битола (75г), Гостивар (49г), Тетово (64г), Македонска Каменица (71г) и Неготино (79г).
Регистрирани се 84 оздравени пациенти од:
• Скопје – 46
• Куманово – 7
• Битола – 5
• Прилеп, Гостивар и Делчево – по 3
• Кичево, Штип, Струмица, Гевгелија, Ресен, Берово и Пехчево – по 2
• Тетово, Македонска Каменица и Крива Паланка – по 1.
Досега во земјата се направени вкупно 773.531 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.028, бројката на оздравени пациенти е 146.800, на починати е 5.296, а бројот на активни случаи изнесува 2.932

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.